Çalılar

Gül Hatmi

 

Kışın yaprağını döken, 2-3 m boyunda yuvarlak tepeli çalı, bazen de park ve bahçelerde 4-5 m'ye kadar boylanabilen ufak bir ağaç görünümündedir. Kenarları kaba dişli, üç loplu yapraklar 5-10 cm boyundadır. Tomurcuk ve yapraklar sürgünlere çok sıralı sarmal olarak dizilmiştir. Haziran-eylül aylarında açan kısa saplı çiçekler geniş çan biçiminde ve 6-8 cm çapında olup beyaz, pembe, kırmızı veya eflatundur. Doğal yayılış alanı Çin ve Hindistan'dır. Dünyanın değişik yerlerinde park ve bahçelerde yetiştirilir. Ana tür dışında birçok bahçe formu vardır. Güneşli, sıcak ve korunaklı yerlerde, iyi drenajlı ve humuslu topraklarda iyi gelişir


•     Fidan Yaşı:4-5 arasında

•    Tavsiye Edilen Dikim Yerleri: Çardaklar, duvar kenarları

•     Fidan Durumu:Torbalı veya saksılı 12 ay dikilebilir
•    Saksıda Yetiştiriciliğe:Uygun
•    Hobi Amaçlı Dikim Rakımı:Her rakıma dikimini yapabilirsiniz.
•    Fidan Gönderimi:Özel tasarım fidan kutusu.
•   Fidan Dikim Mesafesi:Ağaç hatmi fidanlarında, dikim mesafesi fidanlar arası 6 metre sıra arası 6 metre olacak şekilde dikim yapabilirsiniz.Bu dikim mesafesi 1 er metre azaltılabilir.
•     Fidanı Sulaması: Bulunduğu konum ve toprak yapısına göre 10-15 günde bir defa.
 

Alev Çalısı - Alev Çalısı Boylu

 

10 m.'ye kdar boylanabilen, 5 m.'ye kadar taç çapı yapabilen, boylu çalılardır.Gövde kahverengidir. Yapraklar parlak yeşil renkte kalın, kenarlara düzenli dizilişlidir. Yeni sürgünler alev kırmızısı renktedir. Bitkinin adı buradan gelmektedir. Çiçekler beyaz renkli, tek tek değil şemsiye tipi kurullar halindedir. Meyeler küçük ve önemsizdir. Çelik ile üretilirler.

Park ve bahçe düzenlemelerinde ilkbahardaki gösterişli rengi nedeniyle vurgu amaçlı soliter veya gruplar halinde kullanılırlar. Ayrıca sınırlama ve perdeleme amaçlı olarakta tercih edilirler

Oya Çalısı

 

Oya ağacı (Lagerstromia indica), kınagiller (Lythraceae) familyasından Çin ve Japonya'da doğal olarak yetişen bir süs bitkisi türü.

Boyu yaklaşık 6 metre, çapı 3 yaklaşık 3 metre kadar olabilen ve küçük yuvarlak bir tepesi olan bir süs bitkisidir. Gövde kabuğu ince düzgün, sürgünleri açık pembe, bej renklidir. 4 köşeli ve tüysüz, kısa saplı yaprakları oval uçları kütçe ve 2-7 cm uzunluğunda, üst yüzü parlak-yeşil alt yüzündeki damarlar ise tüylüdür. Çiçek kurulu 4-20 cm büyüklükte, çiçekleri genellikle gül pembe renklidir. Meyveleri nohut büyüklüğünde kapsüller şeklinde olur

Budamasına Özen Gösterin

Yaklaşık 40-50 yıl yaşayabilir. Oyalar mutlakas form verilerek ve avize gibi bir tepe tacı oluşturalarak budanmalıdır. Gövdesini, her yıl gövdenin küt kalacak şeklilde budamaktan kaçınmalısınız. Her yıl gövdenin etrafından budarsanız, tepe formlarını kaybederler.

Gübreli, hafif kumlu, süzek toprakları sever. Ağır killi topraklardan ve durgun su bulunan yerlerden hoşlanmaz. En kolay üretilen süs bitkilerindendir.  Bir yıl önceki sertleşmiş sürgünlerden alınacak çelik 20-25 gün içinde köklenerek gelişmeye başlar. Hazırlanan çelikleri, kumlu ve gevşek toprağa dikerek, yarı gölge bir alanda çok sayıda yeni oya ağacı üretebilirsiniz. Sıcak bölgelerde, özellikle de çiçekli olduğu mevsimlerde suyu sever

Zakkum

 

Park ve bahçelerde soliter veya gruplar halinde kullanılır.

Çiçeklerinin özellikle renk güzelliği ve uzun süre dayanmasından dolayı çit, perde ve gruplar oluşturmada, hatta budanarak, ağaç formu verilerek de kullanılabilir. Yol kenarlarında da renkli çiçeklerinden dolayı tek veya gruplar halinde kullanılabilir.

Keçi Sakalı

 

 • Çiçekler salkım veya bileşik salkım formundadır.
 • Nemli, tınlı topraklarda iyi gelişir. 
 • Çiçek rengi beyazdır.
 • Bol ışıklı alanları tercih eder.
 • Meyve kapsül biçiminde ve içerisinde 2–10 adet tohum bulunur.
 • Üretimi ayırma ve çelik ile olur. Yada tohumdan üretim ile gerçekleşir.

Formium Kırmızı

 

Ana vatanı Yeni Zelanda’dır. Ana vatanında dekoratif olmanın ötesinde, yerlileri Maorilerin yararlandıkları bir bitkidir. Çok yıllık bitkidir. Yapraklarını dökmez. Özellikle büyük saksı ve küplerin içine çok dekoratif bir görünüm sergileyen Phormiumlar, renkli mevsim çiçekleri ve çiçekli çalı türleri arasında göze hitap eden, tamamlayıcı bir etki yaparlar. Sert yapraklarından sepet ve benzeri gereçler yapılır, Asyalı komşularının yararlandığı bambu kamışına benzer işlerde kullanılır. Yara kapatıcı ve mikrop öldürücü etkilerinden dolayı yapraklarından yaraları iyileştirmede, ipliksi yapısı sayesinde de kırıkları sarmada yararlanılır. Botanikçiler sabırlık (Agave) ailesinden mi yoksa zambakgillerden mi olduğuna tam olarak karar verememişler.

Bitkinin tek kusuru, soğuklarla karşı başının dertte olmasıdır. Kışların sert geçtiği bölgelerde saksı içine dikilmesi veya sera ortamına alınması gerekir. Böylece kış aylarının dondurucu soğuklarından bir nebze de olsa koruyabiliriz bitkimizi. Eğer doğrudan bahçeye dikilmişse don tehlikesi geçinceye kadar dip kısmı karton ve kuru yapraklarla örtülerek kök koruması sağlanır. Yaprakları da koruma amaçlı olarak bağlayıp, hava geçiren bir koruma filesiyle sarabilirsiniz. Bu fileyi tüm Botanikçilerde bulabilirsiniz.

Kül Çiçeği

 

Anavatanı; Batı ve Merkezi Akdeniz Bölgen Güney ve Orta Avrupa'dır. Sahil kayalıklarında, kum üstünde, çiçek tarlaları kenarlarında süs bitkisi olarak yetiştirilir. Beyaz keçemsi, bol dallı, yarı çalı formunda bir bitkidir. Yapraklar sürgün tabanında sıklaşır. Üst tarafları örümcek ağı gibi keçeli, alt taralı sık beyaz keçelidir. Yaprakları yumurta şeklinde, derin birleşik loplu ve bir dara loplara ayrılmıştır. Çiçekler, bir noktadan çıkan, saplı şemsiye şeklinde, kısa, saplı, portakal sarısı rengindedir . Çiçeklenme mevsimi ilkbahar ve yazdır. Boyu 25-60 cm’dir.

•    Fidan Yaşı:1-2 arasında
•    Tavsiye Edilen Dikim Yerleri:Duvar kenarları, park ve bahçelerde
•    Fidan Durumu:Torbalı veya saksılı 12 ay dikilebilir
•    Saksıda Yetiştiriciliğe:Uygun
•    Hobi Amaçlı Dikim Rakımı:Her rakıma dikimini yapabilirsiniz.
•    Fidan Gönderimi:Özel tasarım fidan kutusu.
•    Fidan Dikim Mesafesi:Kül Çiçeği fidanlarında, dikim mesafesi fidanlar arası 1 metre sıra arası 1 metre olacak şekilde dikim yapabilirsiniz.Bu dikim mesafesi azaltılabilir veya arttırılabilir.
•    Fidanı Sulaması: Bulunduğu konum ve toprak yapısına göre 10-15 günde bir defa.

Gold Taflan - Gold Taflan Boylu

 

Herdem yeşil 2-3 m kadar boylanabilen bir çalı gurubudur. Soğuk yerlerde olduğu gibi sıcak yerlerde de rahatlıkla yetiştirilebilir. Sıcağa, gölge ve güneşe toleransları ile kent bahçeleri ve sahil arazilerinde geniş kullanım yerleri bulurlar. Bol güneşli yerleri severler. Çit bitkisi olarak veya gruplar halinde kullanıma uygun bitkilerdir. Bazı türlerinde yaprak renkleri sonbahar renklenmesi gösterirler. Mayıs-Haziran aylarında çiçeklenirler. Çiçekleri göze çarpmayan küçük gruplar halinde sarı renklidir.

•    Fidan Yaşı:1-2 arasında•    Tavsiye Edilen Dikim Yerleri:Peyzaj çalışmaları, duvar kenarları, park ve bahçelerde, çit
•    Fidan Durumu:Torbalı veya saksılı 12 ay dikilebilir
•    Saksıda Yetiştiriciliğe:Uygun
•    Hobi Amaçlı Dikim Rakımı:Her rakıma dikimini yapabilirsiniz.
•    Fidan Gönderimi:Özel tasarım fidan kutusu.
•    Fidan Dikim Mesafesi:Taflan ağacı fidanlarında, dikim mesafesi fidanlar arası 1 metre sıra arası 1 metre olacak şekilde dikim yapabilirsiniz.Bu dikim mesafesi azaltılabilir veya arttırılabilir.
•    Fidanı Sulaması: Bulunduğu konum ve toprak yapısına göre 10-15 günde bir defa. 

Altuni Çıtır Taflan

Çıtır Taflan bir çalı bitkisidir. Altuni Çıtır Taflan da denir. Peyzajda bordür kenarlarında, bahçelerde, süs bitkisi olarak kullanılmaktadır.
Bodur bir cins olduğundan fazla uzamaz.

Her mevsim yaprakları yeşil kalabilmektedir.
Yaprak dökmeyen bu çalı bitkisi normal şartlarda 80 cm kadar uzayabilir.
Çap olarak ise 40 cm genişleyebilir. Dalları yoğun şekildedir.
Yapraklarının kenarlarında sarı renk görülür ve iri değildir.
Çıtır Taflan ışığı sevse de yarı gölgeli ortamlarda da yetişebilirler.

Çıtır Taflan fidesi Fazla alacalı olmasa da Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açarlar.
Her nevi toprak yapısına kolayca adapte olurlar.
Bitkinin sarı renkleri dikkat çekicidir. Sarı halini her mevsim muhafaza eder.

Gaura

 

Gaura yılın büyük bir kısmı çiçekli bir süs bitkisidir. Güçlü yapılı kök üzerinden zarif sürgünler halinde yukarı yükselen sürgünler sezon boyu durmaksızın çiçeklerle kaplıdır. Yetiştirmesi kolay, bakımı zahmetsiz gaura, bitki yatağı, saksı ve konteyner yetiştiriciliği kadar büyük ve küçük bahçelerde peyzaj bitkisi olarak kalıcı şekilde kullanılır.

Bodur Gauralar: Kompakt büyüyen, küçük ve orta boy saksılarda yetiştirilmeye uygun bitkiler olup; aranjman saksılarda merkez bitkisi olarak ta kullanılabilen bitkilerdir.  Kısa sağlam saplar üzerinde iri çiçekler açan çeşit, sıkı ve sert budamaya iyi tepki verir ve hem dallanması hem de çiçeklenmesi artar. Dona dayanıklı kalıcı bir türdür.

Klasik Gauralar: Güçlü seri 150 cm e dek boylanabilir. Geniş ve iri gövde de yapan varyete budama ile rahatça şekillendirilebilir. Sürekli çiçek açan bitkiler sınıfında olan gauralar sert ve sıkı budamaya iyi tepki verirler. Parlak renkli çiçekler açan tür, balkon ve saksı yetiştiriciliği yanı sıra büyük, orta ve küçük ölçekli bahçe düzenlemelerinde merkez ve bordür bitkisi olarak kullanılır.

Dikim yeri :   güneşli, aydınlık yarı gölge

Önerilen: Saksı, bahçe, peyzaj alanlarında kalıcı çok yıllık, sürekli çiçeklenen bitki

Toprak :  geçirgen yüksek toprak. Gaura her türlü toprakta gelişim gösterebilen bir bitkidir. Yaz aylarında düzenli sulama ister.

Büyüme hızı :   Çok hızlı

Çiçeklenme dönemi :  Yılın genelinde çiçeklidir. Çiçek başlarını kesmeniz çiçeklenmeyi sürekli kılar.

Dona dayanıklılık : Donlara karşı dayanıklıdır. eksi 20 dereceye kadar

İklim kuşağı : 6-11

Ömrü :  çok yıllık

Biberiye

 Biberiye fidelerinizi ister bahçede, isterseniz saksı içerisinde ev içerisinde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.Kendi doğal çaylarınızı rahatlıkla yapabilir ,yemek soslarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.


 • Saksıda Yetiştiriciliğe:Uygun
 • Biberiye Fidesi Dikim Mesafesi:Fideler arası 30 cm,sıra arası 50-60 cm olacak şekilde dikebilirsiniz.
 • Biberiye Fidesi Dikim Zamanı:Dört mevsim dikilebilir.
 • Biberiye Fidesi Dikim Derinliği:Fidelerinizi saksı veya kendi toprak hizasında dikebilirsiniz.
 • Biberiye Fidesi Dikim Yerleri:Genellikle bahçenin herhangi bir yerine (güneşli, gölgeli, yarı gölgeli alanlar, bordürler, teraslar, çitlerin etrafı veya ağaç altlarına vb…) dikilebilirler.
 • Biberiye Fidesi Gübrelemesi ve Sulaması :Çiçek döneminde fosfor ağırlıklı, diğer dönemlerde ise dengeli gübre kullanılarak gübreleme yapabilir.Gübreleme yaptıktan sonra mutlaka sulama yapınız.İç mekan içerisinde ise toprağı nemli tutacak şekilde sulama yapınız.Kışın soğan dış mekanda ise toprak kuru ise sulama yapabilirsiniz.Çiçek döneminde su ihtiyacı fazla olacağından,sulama sıklığı daha fazla olacaktır.

Lavanta


 • İlaçlama zahmeti yok, Dolu don hasarı derdi yok. Yoğun gübreleme istemez,sulama zahmeti ve maliyeti yok, Toprak seçmez.
 • Taşlı arazilerde bile yetişir ömrü 20 yıldır.
 • Lavanta balı değerlidir.Arıların çok sevdiği ve nektarı bol bir bitkidir.
 • Koku amaçlı yağı ve kuru çiçeği Kozmetik sanayisinde kullanılır.
 • Tıbbi aromatik bitki sınıfındadır.Hibe programlarına uygundur.
 • Kiralık orman arazilerinde ara tarım için uygun bitkidir.
 • 2018 sezon ürünlerimiz sizleri bekliyor.En uygun dikim zamanı son bahar ve ilk bahardır

Lavantin

 Santolina gri rengi ve 30-60 cm arasındaki boyu ile herdem yeşil bir yer örtücüdür. Bitkinin yayılma genişliği 1 m kadardır. Gri renkteki görüntüsünü, ibreli bitkilerinkini andıran beyazımsı gri renkli küçük ve kokulu yapraklarından alır. S. chamaecyparissus’ un bahar aylarında başlayıp sonbahara kadar yayılan bir çiçeklenme periyodu vardır.

Çiçekleri parlak sarı renkte olup 0,5 cm genişliğinde ki küçük çiçeklerin bir araya gelmesi ile grup halinde büyüklüğü 1-2 cm’ ye varan bir görüntüdedir. Hava sıcaklığının çok düşük olduğu yerlerde don zararına maruz kalabilir ve kışın neredeyse ölmüş bir bitki gibi görünür, dipten budandığı takdirde bahar aylarında kendini toparlamış olarak yeniden yeşerir ve sağlıklı görüntüsüne bürünür. Santolina çok hızlı büyüyen ve yayılan bir bitkidir, eğer yaşlı bitkilerde açılamalar ve cansızlıklar tespit edilirse, bu bitkilerin budanarak kendilerini yenilemelerine izin verilmelidir. 

Kekik

 

Kekikler hızlı ve çabuk gelişir. Aynı zamanda çok yıllık bitkiler olup, pek çok türü donlara ve kuraklığa dayanıklıdır. Tamamı çiçeklenirler ve çiçeklenme dönemleri kesme çiçekleri dahi kıskandıracak türdendir.

Yayılıcı ve sarkan türleri yer örtücü olarak kullanılabilir ve üzerine basıldığında hoş bir koku yayarlar. Şifalı otların en bilineni ve belki de mutfak baharatlarının en sık kullanılan bitkisidir kekik. İçinde yüksek oranda uçucu şifalı yağlar barındırır. Akılda kalıcı, yoğun kokusunu da, iyileştirici şifalı etkilerini de hep bu yağlardan aldığından, taze olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Kurutulmuşu her ne kadar kokuyu kaybetmese de şifalı özelliklerinin büyük bir kısmını depolama sırasında yitirir.

Kekikler her türlü ancak özellikle hafif killi ve ağır topraklarda iyi gelişim gösterirler. Çalı formunda gelişip, gövdesi kalınlaştığından bonsaisi yapılır. Çiçeklenme ertesi oluşan tohum keselerinin dalında tamamen kuruması beklendikten sonra tohumu toplanır. Taze olarak özellikle çorba ve et yemeklerinde kullanılan kekik, örtüye serilerek ya da baş aşağı asılarak kurutulur ve cam kavanozlarda tamamen kuruduktan sonra muhafaza edilebilir.
Saksıda ve bahçede kolaylıkla yetişirler.

Kekik bitkisi

Neredeyse hiç bakım istemez. Geçirgen, kaliteli bahçe toprağında hızla gelişir. Bol güneş alan alanlarda ve yarı gölgede sağlıklı gelişir. Toprak ayırmaz ve pek çok toprak türünde rahatça kök salar. Gübrelemeyi bahar başlarında yanmış, elenmiş, toz çiftlik gübresi ile yapınız. Şifalı ot ve baharat tarhlarında, saksı ve balkonda, pencere önünde yetiştirmeye uygundur. Çok yıllık bitki, çabuk yayılır ve gelişim gösterir.

Saksıda ve bahçede kolaylıkla yetişirler. Kekik türleri kuraklığa ve bakımsızlığa dayanıklı olduklarından yaz kış yeşil bir görüntü oluşturmak ve zahmetsizce bakım için en çok tercih edilen peyzaj bitkilerinden de biridir. Havaya yaydıkları aromatik kokuları ise bahçede zaman geçirmek için ayrı bir sebep teşkil eder.