Kasalılar

Kadife Çiçeği - Sarı , Turuncu

 Kadife tek yıllık ve bodur bir bitkidir. Çiçek rengi turuncu ve sarının tonlarında, yaprakları keskin kokulu olup sebze bahçelerine dikildiği zaman birçok zararlıyı bahçeden uzak tutar. Sıcak iklim bitkisidir. En sıcak dönemlerde bile güzel görünür. Yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Çimlenme problemi görülmez. Tohumlar içeride çimlendirilip sonra şaşırtılabileceği gibi direk bahçeye de ekilebilir. Ancak dışarıya ekimlerde son donların geçmesi beklenmelidir. Tohumlar siyah ve iğne inceliğindedir. Geçirgen ve verimli toprak sever. Güneş ya da yarı gölgede gelişir. Fazla su istemez. Kurudukça sulanabilir. Solan çiçeklerinin kesilmesi çiçeklenmeyi arttırır. Uzun süre çiçekli kalmaktadır. Haziran başından ekim sonuna kadar çiçekli kalır. Park ve bahçelerde tek olarak ya da diğer mevsimlik bitkilerle uyum içinde kullanılabilir. Balkon ve teraslarda saksı içerisinde de yetiştirilebilir.

Ekim Derinliği :0,5-1 cm

Yükseklik :15-30 cm

Renk Özelliği :Sarı, turuncu

Ekim zamanı :İlkbahar, yaz ayları

Tipi :Tek yıllık

Tahmini Çimlenme Günü :15-20 gün
 

Karanfil - Beyaz , Pembe

 

Angel of peace kırmızı merkezli pembe çiçekler açan çok yıllık ve yüksek kaliteli bir karanfil cinsi olup kokuludur. Bitki hibrit tür olup sürekli çiçeklenir. Sağlam ve dik çiçek başlarını, çekici gümüşi yapraklar süsler. 

Plumarius cinsi karanfiller hoş kokulu, sürekli çiçeklenen yapıda bodur ve yayılıcı türlerdir. Dikili oldukları saksıları bir an önce doldurma ihtiyacı hissederler. Satışta olan varyeteler hoş kokulu, yaklaşık çiçekler dahil 30 cm boylanan türler olup, çiçekleri iri ve ilgi çekicidir. Sıcağa oldukça dayanıklı olan türler aynı şekilde kısa süreli donlardan da zarar görmez.

Form almasını desteklemek için Şubat ayı başında tüm sürgünlerinin uç kısımlarını budayabilirsiniz. Bu bitkinin daha dolgun, tam küresel form almasını sağlamakla kalmaz, artacak olan sürgün sayısı nedeni ile çiçek sayısını da 3 katına çıkartır.

Gazanya

 

 • Ekim Derinliği: 0,5 - 1 cm
 • Yükseklil: 30 - 35 cm
 • Renk Özelliği: Karışık Renk
 • Ekim Zamanı: Sonbahar sonu Mevsimi İçindeki Aylar
 • Tipi: Çok Yıllık
 • Tahmini Çimlenme Günü: 10-15 Gün

Lavantin

 Santolina gri rengi ve 30-60 cm arasındaki boyu ile herdem yeşil bir yer örtücüdür. Bitkinin yayılma genişliği 1 m kadardır. Gri renkteki görüntüsünü, ibreli bitkilerinkini andıran beyazımsı gri renkli küçük ve kokulu yapraklarından alır. S. chamaecyparissus’ un bahar aylarında başlayıp sonbahara kadar yayılan bir çiçeklenme periyodu vardır.

Çiçekleri parlak sarı renkte olup 0,5 cm genişliğinde ki küçük çiçeklerin bir araya gelmesi ile grup halinde büyüklüğü 1-2 cm’ ye varan bir görüntüdedir. Hava sıcaklığının çok düşük olduğu yerlerde don zararına maruz kalabilir ve kışın neredeyse ölmüş bir bitki gibi görünür, dipten budandığı takdirde bahar aylarında kendini toparlamış olarak yeniden yeşerir ve sağlıklı görüntüsüne bürünür. Santolina çok hızlı büyüyen ve yayılan bir bitkidir, eğer yaşlı bitkilerde açılamalar ve cansızlıklar tespit edilirse, bu bitkilerin budanarak kendilerini yenilemelerine izin verilmelidir. 

Lavanta


 • İlaçlama zahmeti yok, Dolu don hasarı derdi yok. Yoğun gübreleme istemez,sulama zahmeti ve maliyeti yok, Toprak seçmez.
 • Taşlı arazilerde bile yetişir ömrü 20 yıldır.
 • Lavanta balı değerlidir.Arıların çok sevdiği ve nektarı bol bir bitkidir.
 • Koku amaçlı yağı ve kuru çiçeği Kozmetik sanayisinde kullanılır.
 • Tıbbi aromatik bitki sınıfındadır.Hibe programlarına uygundur.
 • Kiralık orman arazilerinde ara tarım için uygun bitkidir.
 • 2018 sezon ürünlerimiz sizleri bekliyor.En uygun dikim zamanı son bahar ve ilk bahardır.

Gaura

  gaura lindheimeri  çit bitkileri genellikle sadece yeşil yapraklı ve çiçeksizdir, sizde pembe çiçeklerden oluşan ve  en uzun çiçeği olan gavura dikerseniz, yaz boyunca pembe çiçekli bir çitiniz olur gavura kışın toprak üstü 20 cm den kesilir hersene artarak çoğalarak çit görünümünü pekiştirir ,istenilirse saksıda tek tek istenirse 3 adet (bitişik üçgen şeklinde) yoğun olarak bahçenize dikebilirsiniz    

Pirpirim Çiçeği

 Semizotu çiçeği, anavatanı Brezilya olan semizotugiller familyasından bir bitkidir. İpek çiçeği olarak ta bilinen bu bitkinin sürgünleri toprağa yayılır, boyları 10-15 cm kadar olabilir. Bir yıllık olan semizotu çiçeği etli ve özlü bitkilerden biridir. Tropik ve astropik bölgelerde, aynı zamanda ülkemizde de yetiştirilen semizotu çiçeğinin yaklaşık yüz kadar türü vardır. İğne yaprakları açık yeşil renkte ve fazla uzun değildir. Çiçekleri ise leylak, somon, sarı, turuncu, pembe ve kırmızı renklerde olup, güneşi gördüğü zaman açar. Kayalık bahçelerde, çiçek tarhlarında bahçeleri süsleyen semizotu çiçeği, çiçeklerini sonbahar donlarına kadar açar. Evlerde balkonlarda da yetiştirilebilir. Semizotu çiçeği kuraklıktan, sıcak ve bol güneşten pek etkilenmez. Aynı şekilde bezin maddelerinin zayıf olduğu topraklarda bile yetişebilir. Gübreleme istemediği gibi, fazla sulamayı da sevmez. Buna dikkat edilmediği takdirde daha az çiçek açmaya başlar. 

Balıkağzı

 

Çok yıllık kolay yetiştirilebilen otsu bitki grubundandır. Çiçekleri büyük, karışık renklidir. Doğal olarak kuzey yarımkürede özellikle de Akdeniz de yetişir. Yaz başından sonbahara kadar çiçeklidir. 

Güneşi sever ancak az ışık alan yerlere de uyum sağlar.  Her tür toprak çeşidinde yetiştirilebilir. Esas olarak ılıman iklim olmak üzere geniş bir sıcaklık aralığına dayanabilir. Sonbaharda budama tavsiye edilir. 

Bordür ve bahçe önlerinde bahar aylarından yaz başların kadar renk cümbüşü sağlarlar. Park ve bahçelerde kullanılan sevilen bir çiçektir.

Begonya

 Hava koşullarına dayanıklı, sarkan ve yayılıcı bir yapıya sahip olan nonstop begonya serisi uzun bir çiçeklenme dönemine sahiptir.İç mekan içerisinde yetiştiriciliği ideal olan bir çiçektedir.Saksı içerisinde uyumu mükemmeldir.Soğuk havalardan etiklenmektedir.Güneş alan bir bölge her zaman begonya çiçeği için idealdir. • Fide Durumu:Viyolde
 • Saksıda Yetiştiriciliğe:Uygun
 • Hobi Amaçlı Dikim Rakımı:Her rakıma kolaylıkla yetiştiriciliğini yapabilirsiniz.
 • Fide Dikim Mesafesi:Begonya çiçeği dikim mesafesi fide arası 10 cm, sıra arası 10 cm olacak şekilde dikim yapabilirsiniz.Fide dikiminde fide  tutma yüzdesi artıran özel karışım fide dikim gübresi kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Fide Sulaması: Bulunduğu konum ve toprak yapısına göre 15 günde bir defa.
 • Fide Genel Gübreleme Bilgisi: Çiçek fidelerinde en kolay gübre, sıvı yarasa gübresi veya sıvı solucan gübresi kullanmanızdır.