Saksılı Çiçekler

Büyük Çiçekli Papatya


papatya sarı EURYOPS  saksıda 15 cm çapında  çok yıllık bitkidir. 

yoğun çiçek açar,çiçeği en uzun kalan bitkiler sınıfına girer, Sarı çalı papatyası ( Europs ) : Asteraceae familyasından otsu  bir bitki olan sarı çalı papatyaların çok sayıda türü ve çeşidi vardır.. Europslar  çok yıllık ve çalı formunda olup yaprağını dökmezler..Afrika'nın tropikal iklim görülen yerlerinde doğal olarak da yetişen bu bitki yurdumuzun Akdeniz iklimine görüldüğü kıyı bölgelerimizde yetiştirilmektedir.Kuraklığa ve kısmen soğuğa dayanıklı olan sarı çalı papatyası çelikle üretilmektedir.Bileşikgiller familyasındandır. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da Anthemis cinsi bitkilerin 70 dolayında türü yetişmektedir. Bunlardan anayurdu Kuzey Avrupa olan A. tinctoria türünü kitabımıza örnek olarak alıyor ve bitkiyi kısaca Sarı Papatya diye adlandırıyoruz. 45/75 cm. kadar boylanabilen sarı papatya, çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Dikine uzayan sürgünlerinin üzerinde yer alan çok parçalı, kenarları oya gibi ince dişli, yeşil renkli ve hoş kokulu, eğreltiotlarına benzeyen yaprakları yer alır. Haziranda başlayıp ilk donlara kadar bol bol açan bileşik çiçekleri 5 cm. kadar genişlikte olabilir. Bu bileşik

çiçeklerin çevredeki dilsi çiçekleri, limoni sarıdan portakal rengine kadar sarının çeşitli tonlarında; ortadaki tüpsü çiçekleri aynı renkte ama dilsi çiçeklerden biraz koyu tonda olur. Sarı papatya bitkisi çiçek bahçelerinde bordürlerde çok güzel durur. Ayrıca, uzun süre dayandığından makbul kesme çiçeklerden sayılır. Çiçek düzenlemeleri ve el buketlerinde yeğlenerek kullanılır.

Aşılı Gül

 

 • Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki dolaylı ışıklardan da yararlanabilir.
 • Gül fidanlarının dikileceği yerlerin derinliği 60 cm, genişliği 40x50 cm olmalıdır.
 • Saksı değişimi iki yılda bir olmak üzere sıcak ayların başladığı zamanlarda yapılmalıdır.
 • Gül bitkisi genellikle yaz aylarında çiçek açar ve çiçeklerini kış aylarına doğru dökerek bir dinlenme sürecine girer.Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunmalıdır.
 • Gül bitkisinin çoğaltılması için en uygun zaman nisan ayıdır.
 • Bütün gül çeşitleri; tohum, çelik, daldırma ve aşı şekillerinden birisi ile üretilir.

Petunya Saksılı

 

Petunya (Petunia), yıllık bitkiler olarak düşünülsede, aslında çok yıllık bitkilerdir. Uygun ortamlar sağlandığında yıllarca yaşamaya devam edebilirler. Bütün yaz boyunca çiçek açan ve yüzlerce çeşitte değişik renk formuna sahip bir yazlık çiçektir. Genellikle güneşi yada yarı gölge yerleri çok seven bir bitkidir. Yaz ve sonbahar boyunca çiçek vermeye devam eder.

Petunya Çiçeği Nasıl Sulanır?
Petunyanın toprağı kuru kalmamalı, hafif nemli olmalıdır. Bu nedenle düzenli olarak sulanmalı ve toprağını sürekli nemli kalmalıdır. Ayrıca petunya soğuk, rüzgâr ve dondan çok çabuk etkilenen btkilerdir. Bu yüzden fazla rüzgar almayan mekanlarda yetiştirilmelidir.

Sardunya

 Bin bir renkli çiçek bahçelerinin ve evlerin hoş görüntüsünü devam ettiren saksı çiçeği bitkisidir.Sardunya Çiçeği doğrudan güneş ışıklı yerlerde veya yarı gölge alanlarda rahatlıkla yetiştirilenilir.Çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakma çiçeğin yapraklarına ve çiçeklerine fayda sağlamaz.Sardunya çiçekleri hava akımlarından rahatlıkla etikelebilir.Bu yüzden rüzgarlı olan yerlerde yetiştiriciliği tavsiye edilmez.Kış aylarında sardunyanın bulunduğu ortam 11-12 derecenin altına düşmemelidir.

 • Saksıda Yetiştiriciliğe:Uygun
 • Hobi Amaçlı Dikim Rakımı:Her rakıma kolaylıkla yetiştiriciliğini yapabilirsiniz.
 • Fide Dikim Mesafesi:Sardunya çiçeği  dikim mesafesi fide arası 15 cm, sıra arası 20 cm olacak şekilde dikim yapabilirsiniz.Fide dikiminde fide  tutma yüzdesi artıran özel karışım fide dikim gübresi kullanmanızı tavsiye ederiz
 • Fide Sulaması: Bulunduğu konum ve toprak yapısına göre 15 günde bir defa.
 • Fide Genel Gübreleme Bilgisi: Çiçek fidelerinde en kolay gübre sıvı yarasa gübresi veya sıvı solucan gübresi kullanmanızdır.

Sosyete Sarımsağı

 Alliaceae familyasından olan Sosyete Sarımsağı’nın (Tulbaghia violaceae), Anavatanı Güney Afrika’dır. Sarımsakgillerden olan bu bitki, Sarımsak Derneği tarafından önerilmiş, (Plant of the Garlic Society), Türkçe’ye yanlış tercüme edilerek adı Sosyete Sarımsağı olmuştur. Soğan görünümdeki bitkinin yaprakları grimsi-yeşil renkte olup, 30-60cm'ye kadar uzar. Rizomlu bitkilerdir, köklerinden kardeşlenme ile çoğalıp, dolgun bir görünüm sergilerler. Kuraklığa ve -10 °C soğuğa dayanıklı bir bitkidir. 

 Uzun saplarının üzerindeki kokulu leylak rengi çiçekleri, grimsi-yeşil yapraklarla birlikte, bitkiye hoş bir görünüm kazandırır. 2-3 cm uzunluğundaki çiçekler, grup oluştururlar. Bitki ilkbahardan, sonbahar sonuna kadar çiçeklidir. Peyzajda bordür bitkisi olarak veya taş bahçelerinde gruplar halinde kullanılırlar.  

 Güneşli veya gölge yerlerde yetişebilir. İyi drenajlı verimli topraklarda daha iyi gelişim gösterirler. Fakir topraklara toleranslı olmasına rağmen gelişimleri daha yavaştır. İlkbahar ve yaz aylarında, suya gereksinimleri vardır, kışın bitki fazla su istemez. 

Ortanca

 

 • Ortanca Fidanları genellikle yaz aylarında rengarenk ve büyük gösterişli çiçek açar.
 • Haziran ayından başlayıp Ekim ayına kadar çiçekli kalabilmektedir.
 • Ortancalar sığ ve yüzeysel kök yapar. Yarı gölge yerlerde güzel yetişir.
 • Ortanca fidanı nemli toprakları sever.
 • Ayrıca asitli topraklarda da iyi yetişmektedir.
 • Yarı gölge ve gölge alanlarda bahçeniz için en ideal bitkidir.

Primula Saksılı

 

Primula yani bizdeki adıyla on bir ay çiçeği, yaprakları iri kalp şeklinde olan, çiçekleri

şemsiye dizilişli, uzun saplı ve ince tüylü bir bitkidir. Doğada yaklaşık olarak 500 türü

bulunan Primula cinsinin, bahçe ve balkonlar için yetiştirebilir olanları da vardır. Beyaz-

kırmızı, pembe ve mavi renkleri ile iç mekânı süsleyen güzel bir süs bitkisidir. Anavatanı

Çin’in güneybatı kesimlerinin dağlarıdır ve sis ormanına benzer bir iklimde yetişir. Bölge

yılın çoğu zamanı bulutlu ve yağışlıdır, güneşli gün sayısı çok azdır. On bir ay çiçeği olarak

bilinen Primula çiçeği; kışın yapraklarını döken ağaçlarla kaplı olan ormanda, yoğun

çöküntülü humus birikimli toprakta yaşar.

Orman Gülü

   Orman gülleri yurdumuzda Karadeniz bölgesinde 600 ila 1000 mt rakımlar arasında görülür, meşe, kayın, gürgen kestane ormanları altında kuvvetli diri örtüyü teşkil eder, asidik geçirgen rutubetli ve humuslu toprakları tercih eder, kirece karşı hassastır, Orman gülü -15 derece sıcaklıklara kadar dayanır, nemli yarı nemli ve çoğunlukla kuzey yamaçlarda yetişir, güney yamaçları sevmez, sıcak yerlerde gölgeli yerleri tercih eder, Orman gülü hızlı büyür, maksimum 6 metre boy yapar, çok sığ fakat yanlara doğru oldukça uzayan kökler geliştirir, orman gülleri yarı gölge ve gölge bitkisidir, mayıs haziranda açan çiçekler çok gösterişlidir, Orman gülü  hep yeşil yapraklı olup kışın yaprağını dökmez, tohum kök çeliği daldırma yöntemleri ile üretilir, kirli hava şartlarına dayanıklıdır, çatı balkon teras vb. zeminlerde yetiştirilebilir. 

Yaprağı Güzel

 Yaprağı güzel, bitkisine kolyos çiçeği adı da verilir. Yaprağı güzel bitkisi saksı çiçekleri arasında önemli bir yere sahip olan bitkilerdendir. Geçmişi uzun yıllara dayanan yaprağa güzel soğuk havaya hiç dayanamadığı için soğuk zamanlarda solabilir. Yaprağı güzel bitkisi tohumundan kolaylıkla yetiştirildiği için mevsimlik bitki olarak görülmüştür. Ayrıca bu bitki dekoratif yaprakları için yetiştirilmiş olup; son derece mükemmel görünümlü yaprakları vardır. Rengi görünümlü dekoratif açısından son derece önemlidir. Salonlarda iş yerlerinde yetiştirilebilecek çiçekler arasında yer alır. Bakım açısından oldukça kolaydır. Yaprağı güzel bitkisi hem dış mekanlarda hem de iç mekanlarda sıcak ortamlarda kolaylıkla yetiştirilebilir. Yaprağı güzel bitkisi soğuk bölgelerde yetiştirilmesi zordur. Yaprağı güzel çiçeği solenostemon scutellarioides türü arasında bulunup, bir çok çeşitli türlere sahip olan çiçektir. Yaygın olarak Kolyos adını da almaktadır. Yanı bir diğer ismi Kolyos da denilir. 

Bodrum Papatyası

 OsteospermumIlıman iklime özgü bir bitkidir. Hafif ve geçirgen toprak ister. İlkbahar ve yaz boyunca çiçek açar. Ebruli bir renge sahiptir. Afrika papatyası soyundan gösterişli ve ılıman iklimlerde ömürlü bir bitkidir.  Rüzgardan korunmuş, bol güneşli iyi drenajlı ve hafif topraklı yerleri sever.  Uygun şartlarda ilkbahar ve yaz boyunca çok fazla çiçek açar.  Adeta çiçekten bitkisi görünmez.  Çiçekler krem,beyaz, pembe, mor tonlarında ve hafif ebrulidir.  Çiçek petalleri kaşık biçiminde olan bir cinsi de vardır.  Bitkinin boyu 30-60 cm olabilir.  Kışın kökleri kuru yapraklarla örtülürse çoğu zaman ertesi yıla kalır.  Serin iklimlerde her yıl yeni tohum ekilir ve mevsimlik bitki olarak yetiştirilir. Tohumları mart ayında ılık ve kapalı bir yerde çimlendirilir, mayıs ayında dışarı ekilir. Fide aralıkları 30cm. bırakılır. 

Sürünücü Mine

 Yayılıcı, otsu ve çok yıllık bitkilerdir. Yayılıcı gövdeleri 15 cm uzunluğundadır.Toprak üstündeki sürgünleri zayıftır. Yapraklarının loblu oluşu değişkendir. Hemen hemen bitkinin tümü tüylüdür. 

Şebboy

 

 • Bol güneşi, güneşli yerleri sever.


 • Organik madde yönünden zengin topraklar en uygun topraklardır.


 • Geceleri serince ve nemli olan ortamlarda daha iyi gelişir.


 • Çiçekleri kokulu olup uzun süre dayanıklıdır.